PDA

View Full Version : Copacul cu bani si linia

AKREP
12-08-2014, 15:33
Sau introdus 2 noi update
Copacul cu bani care are lvl maxim 20
SI linia care nustiu cat este lvl maxim
Vreau sa zica fiecare parerea....
Si ce face la fiecare nivel care nu este postat aicea
Copacul cu bani
lvl 1=50 dolari
lvl 2= 1 moneda si 100 dolari cost 7 monezi
lvl 3= 1 moneda si 150 dolari cost 18 monezi
lvl 4= 1 moneda si 200 dolari
lvl 5 =1 moneda si 250 dolari
De la lvl 6 incepe sa dea 2 monezi

LInia ajuta sa scoti pestele mai usor

lvl 1 = 40 cm
lvl 2 = 50 cm
lvl 3 = 60 cm

carmas
12-08-2014, 16:02
Ar fi util sa stim si cat costa fiecare upgrade.
Senzatia mea este ca daca ai o linie level mic(ce aiurea suna linie, trebuia sa-i spuna guta) iti scade capacitatea unditei, deci e un downgrade al unditei. Probabil daca ai o linie de level mare atunci vei putea sa prinzi pesti peste capacitatea unditei.
Am incercat cateva tipuri de undita cu linie la lvl 1 si 2 si senzatia e ca pestii se zbat mai tare, sunt mai greu de prins.

PS: am aflat cum functioneaza linia, se face media intre undita si linie
daca ai o undita de calitate, deci 150cm
linie lvl 2, deci 50cm
atunci (150 + 50)/2 = 100cm, deci va fi ca o undita mare inainte de acest update

AKREP
12-08-2014, 19:00
=pana la lvl 9 cinea a folosit 400 de monezi si la lvl 9 da asa
2 monezi si 450 dolari pe zii]
cat despre linie nimeni nu stie daca este +cat are linia(exemplu 40+50=90 sau 40+50/2=45)
in cazul asta cu undita de 100 prinzi asa 100+50/2=75 deci pierdem

AKREP
12-08-2014, 19:08
Da din ce am vazut este asa cu lina....se ia undita mare sa zicem 100 cm se adauga linia sa zicem 50 lvl 2 si totalul se imparte la 2
deci asa
100+50=150/2 =75
deci de acuma cu undita de 100 si lvl 2 la linie prindem peste de 75 ...hai noi ca noi dar aia care au bagat bani reali in joc si au cumparat unidite mari ce fac?

carmas
12-08-2014, 21:15
cred ca cei care au bagat bani in joc au primit linia la un nivel in functie de suma de bani bagata

AKREP
13-08-2014, 06:00
Nu ca aia faceau cea mai mare galagie.

bula_adda
13-08-2014, 06:59
Cei care au băgat bani īn joc au primit linie de pescuit īn funcţie de cel mai mare peşte prins. Eu am bagat bani şi am primit nivel 15 - 500 cm.
Referitor la calculul dintre linie şi undiţă.. Este adevărat că īn cazul unei undiţe mai slabe şi un fir mai puternic se calculeaza undiţa 40 cm + linia de pescuit 200 cm / 2 = 120 cm, īnsă īn cazul īn care ai o undiţă mai bună decăt linia de pescuit, de ex. undiţa de 100 cm şi linia de pescuit de 40 cm, poţi prinde peşte de 100 cm fără probleme.
Acestea sunt lucruri pe care le-am auzit de la admini. Sper că vă vor fi de folos.

carmas
13-08-2014, 08:34
Linia de pescuit:
nivel 1 - cost 0 fc - 40cm
nivel 2 - cost 3 fc - 50cm
nivel 3 - cost 8 fc - 60cm
nivel 4 - cost 15 fc - 70cm
nivel 5 - cost 24 fc - 80cm
nivel 6 - cost 35 fc - 90cm
nivel 7 - cost 48 fc - 100cm
nivel 8 - cost 63 fc - 125cm

carmas
13-08-2014, 08:36
...
īnsă īn cazul īn care ai o undiţă mai bună decăt linia de pescuit, de ex. undiţa de 100 cm şi linia de pescuit de 40 cm, poţi prinde peşte de 100 cm fără probleme.
Acestea sunt lucruri pe care le-am auzit de la admini. Sper că vă vor fi de folos.
Eu cred ca se aplica aceeasi regula, media celor doua, nu conteaza ca undita e mai mare decat linia.
Cel putin, eu asa am simtit cand am incercat cateva tipuri de undita.

carmas
13-08-2014, 08:42
Pentru urmatoarele nivele ale liniei de pescuit, nu stiu sigur dar deduc urmatoarele valori:
nivel 9 - cost 80 fc - 150cm
nivel 10 - cost 99 fc - 200cm
nivel 11 - cost 120 fc - 250cm
nivel 12 - cost 143 fc - 300cm
nivel 13 - cost 168 fc - 350cm
nivel 14 - cost 195 fc - 400cm
nivel 15 - cost 224 fc - 500cm
nivel 16 - cost 255 fc - 600cm
nivel 17 - cost 288 fc - 750cm
nivel 18 - cost 323 fc - 1000cm
nivel 19 - cost 360 fc - 1250cm
nivel 20 - cost 399 fc - 1500cm

AKREP
13-08-2014, 09:29
mai am cumparat azi 3 undite de 100 cm si nu am reusit sa prind peste mai mare de 70 de cm tot ce a fost mai mare l-am scapat lejer ...am fost si in turneu si peste tot deci este pacaleala...Si admini au mai zis ca lumea este fericita ca prin peste mai mari cu undita de 40
am undita 100 si linia de 70

bula_adda
13-08-2014, 09:54
Carmas eu nu īţi pot spune cu exactitate cum este cu undiţa şi linia de pescuit, īnsă aşa am auzit de la admini străini că calitatea undiţei nu scade. :)

bula_adda
13-08-2014, 09:59
Īntradevăr, upgradānd linia de pescuit poţi prinde cu undiţă de 40 chiar şi peşte de peste 100 de cm. Mie personal mi se pare o idee destul de bună avānd īn vedere căţi fishcoin dădeam pe o undiţa de 150 cm / 300 cm care avea aruncări limitate.. măcar acum dai un ban grămada, dar ai undiţa de bambus care este infinită.. Deci cu linia aceasta de pescuit fiecare poate avea un fel de undiţă fishao de diferite mărimi.

carmas
13-08-2014, 10:59
Mie nu mi se pare fair ca cei care au cumparat fishcoins sa primeasca nivele ale linie gratuit.
Toti zic ca au cumparat undita fishao care prinde pesti de 10m, dar acolo scrie ca se pot prinde pesti pana la 10m. In plus, nu cred ca exista optiune sa cumperi undita fishao cu bani reali, trebuie sa cumperi fishcoins si cu ei faci ce vrei.
PS: nu am nimic cu cei care au primit, multi dintre ei imi sunt amici, e o chestie de principiu. Daca se da gratis atunci sa se dea la toti :)

bula_adda
13-08-2014, 11:24
Poi dupa parerea mea nu ar fi normal ca toţi să primească o linie mare de pescuit. Pānă la urmă nu e gratis, toţi cei ce au linie de pescuit mare au sponsorizat jocul, deci nimic nu este gratis.

AKREP
13-08-2014, 14:39
Fishing line.
nivel 1 - cost 0 fc - 40cm
nivel 2 - cost 3 fc - 50cm
nivel 3 - cost 8 fc - 60cm
nivel 4 - cost 15 fc - 70cm
nivel 5 - cost 24 fc - 80cm
nivel 6 - cost 35 fc - 90cm
nivel 7 - cost 48 fc - 100cm
nivel 8 - cost 63 fc - 125cm
nivel 9 - cost 80 fc - 150cm
nivel 10 - cost 99 fc - 200cm
nivel 11 - cost 120 fc - 250cm
nivel 12 - cost 143 fc - 300cm
nivel 13 - cost 168 fc - 350cm
nivel 14 - cost 195 fc - 400cm
nivel 15 - cost 224 fc - 500cm
nivel 16 - cost 255 fc - 600cm
nivel 17 - cost 288 fc - 750cm
nivel 18 - cost 323 fc - 1000cm
nivel 19 - cost 360 fc - 1250cm
nivel 20 - cost 399 fc - 1500cm

salau
13-08-2014, 18:29
pai atunci joaca doar tu,mai bula,tu si astia ca tine plini de suficienta data de 15 euro aruncati in joc...asa ar fi fi corect,corect,ba chiar super-corect ...faceti-va un club exclusivist si sub copacul ala din gradina sa va upgradatati pana nu mai puteti...eu ce am de spus ,spun,....ma apuca greata cand vad ce vad si am vazut destule !!poate ar trebui sa fac o plangere penala ,pt ca jocul asta indeamna copiii sa bage bani reali...daca e un joc de adulti ,sa scrie ca e interzis celor sub 18 ani,dar daca se adreseaza tuturor .,atunci sa nu existe discriminari !!!! RTK a fost dovedit ca joaca cu hack-ul accelerator de browser si castiga turnee unul dupa altul si nu s-a intamplat nimic,probabil pt ca a bagat si el un euro ,doi- de aia adevarati,si ca el multi(???)...intrebarea e :Ba,voi chiar ii credeti prosti pe toti?

bula_adda
13-08-2014, 21:43
pai atunci joaca doar tu,mai bula,tu si astia ca tine plini de suficienta data de 15 euro aruncati in joc...asa ar fi fi corect,corect,ba chiar super-corect ...faceti-va un club exclusivist si sub copacul ala din gradina sa va upgradatati pana nu mai puteti...eu ce am de spus ,spun,....ma apuca greata cand vad ce vad si am vazut destule !!poate ar trebui sa fac o plangere penala ,pt ca jocul asta indeamna copiii sa bage bani reali...daca e un joc de adulti ,sa scrie ca e interzis celor sub 18 ani,dar daca se adreseaza tuturor .,atunci sa nu existe discriminari !!!! RTK a fost dovedit ca joaca cu hack-ul accelerator de browser si castiga turnee unul dupa altul si nu s-a intamplat nimic,probabil pt ca a bagat si el un euro ,doi- de aia adevarati,si ca el multi(???)...intrebarea e :Ba,voi chiar ii credeti prosti pe toti?

Nu e problema mea că tu nu bagi bani. Fiecare joc are nevoie de o sponsorizare deoarece fiecare muncitor este plătit la rāndul său. Dacă spui de un euro sau cinci, de ce nu ai băgat şi tu un euro sau cinci? Voi aţi vrea totul de-a gata, GRATIS! La copac dacă bagi 7 fishcoin, primeşti zilnic căte unu, copacul īţi convine, nu? :) Acela este fascinant pentru toată lumea! Si īnainte să te mai adresezi pe un forum controleaza-ţi vocabularul şi felul de a scrie!!

salau
14-08-2014, 05:25
1.nu bag bani din principiu...nu asa a fost jocul cand m-am inscris eu....regulile s-au tot schimbat in timpul jocului,incercand sa perverteasca si sa profite de copii ca sa bage bani...asta nu e in regula
2.vocabularul meu e ok atata timp cat nu jignesc pe nimeni...
3.nu te mai baga in seama cu mine,ramai cu moderatorii tai si jucati-va de-a pescuitul singuri si cu asta-basta!

bula_adda
14-08-2014, 09:39
1.nu bag bani din principiu...nu asa a fost jocul cand m-am inscris eu....regulile s-au tot schimbat in timpul jocului,incercand sa perverteasca si sa profite de copii ca sa bage bani...asta nu e in regula
2.vocabularul meu e ok atata timp cat nu jignesc pe nimeni...
3.nu te mai baga in seama cu mine,ramai cu moderatorii tai si jucati-va de-a pescuitul singuri si cu asta-basta!

Tu nu īnţelegi defapt un lucru: nu există o regulă că trebuie să bagi bani. Acest lucru īl face cine vrea şi tocmai de aceea mi se pare normal să aibă şi beneficii.
Şi eu nu mă joc cu moderatorii, eu mă joc cu oameni care deşi au primit o linie de pescuit mică nu se oftică şi nu sunt invidioşi.

Numai bine! :)

carmas
14-08-2014, 10:24
Ca cei care au bagat bani in joc au fost recompensati e OK, sustin financiar jocul, merita.
Faptul ca la restul au facut downgrade. nu este OK.
Legat de copac, inca nu m-am atins de el, am alte prioritati cu fc-urile acumulate si inca nu-i fac upgrade. Pentru 50 fishbucks nu merita sa fac drumul pana la copac.

bula_adda
14-08-2014, 12:06
Ca cei care au bagat bani in joc au fost recompensati e OK, sustin financiar jocul, merita.
Faptul ca la restul au facut downgrade. nu este OK.
Legat de copac, inca nu m-am atins de el, am alte prioritati cu fc-urile acumulate si inca nu-i fac upgrade. Pentru 50 fishbucks nu merita sa fac drumul pana la copac.

Carmas, īn legătură cu copacul poţi upgrada pānă la nivel 2. Dai 7 fishcoin şi primeşti zilnic 1 fishcoin + 100 fishbucks. Īn 7 zile īţi recuperezi fishcoin-urile băgate, restu e bonus. :)

carmas
14-08-2014, 19:05
simpatic pescarul :)

I agree w/ KuyaMarvs, but for me only level up tree once is enough (to get 1 coin per day). I am the kind of player that the people who operate FISHAO does not like - I have infinite patience! :D I am shock that people spend so much money for this game - is good but IMO not THAT good to spend hundreds of Euros.

My Tip:

I am avoiding daily quest which require me to spend fishcoin (tournaments, catch fish that need rod upgrade or bait other than dough, etc), instead I make my own "daily quest" of collect 50 shells, then buy 10 fish (as a reward) at Cool Mountain. I am currently at level 48, so I see Herb maybe 4 times a week if lucky, Ben give 1 coin and Bob minigame give max 10 (I can usually get 10 without running shoes!) so that is maybe 20 - 25 coins earned per week. All coin will go to upgrade line. Start at level 1, it take 2850 to level up all the way to maximum so it will take me a long time to make it - but infinite patience. ;)

salau
14-08-2014, 20:21
Doamna Bula,stai cuminte in banca ta si nu mai fi asa sfatoasa ca poate ajungi moderatoare(doamne-fereste!).Te stiu de cand te tarai pe plaja si incercai sa faci specula cu undite,asa ca nu te da sunca-n fasole cu mine,ca stiu ce hram porti..Nimeni nu spune explicit ca trebuie sa bagi bani reali in joc pt a avea avantaje virtuale,dar lucrul asta e indus subliminal intr-un fel...jocul asta a fost conceput ca o distractie si nu ca o sursa de castig pt unii...Daca aia nu sunt in stare sa atraga publicitate pe site,e problema lor,nu trebuie sa ceara bani sau daca cer sa o spuna explicit si nu sa forteze jucatorii cu reguli inventate in rau pt majoritatea .. raspunsul lor la propunerea cu publicitatea a fost ca majoritatea jucatorilor nu sunt in target,fiind minori,.dar nu mai sunt minori cand e vorba sa le bage bani (prin sugestie) in cont.Ca sunt vreo cativa ca tine,aplaudaci dupa ce au primit si ei un os nu e de mirare,vor fi mereu..Ca sunt vreo cativa ca mine care carcotesc iar nu e de mirare ,vor fi mereu.Am prezis acest lucru in postarile mele anterioare pe forum,dar tu nu stii pt ca erai "ocupata" cu altceva si nu aveai timp de forumuri.Eu n-am de demonstrat nimic si nu sunt invidios pe nimeni ,dar nici batut in cap nu sunt

AKREP
15-08-2014, 17:38
Mai Ada de ce nu te duci si te joci la englezi sau in alta tara si ne lasi pe noi in pace? Crezi ca toata lumea are parinti ca tine pe care sa ii jefuiasca de bani si sa cumpere lucruri din joc? ia dute tu la munca si da bani pe o luna in joc si dupa aia vii si zici noua ca sa bagam bani in joc...Pana atunce joc de glezne si ciocul mic...Am vazut ca ai postat si pe la englezi ca este foarte bine si asa mai departe ..Ca tine o sa mai fie in joc nu teme...disperati dupa moderatori si asa mai departe....Tu urmaresti sa te faca moderator ai vindeo si mama ta:))

bula_adda
15-08-2014, 19:29
Mai Ada de ce nu te duci si te joci la englezi sau in alta tara si ne lasi pe noi in pace? Crezi ca toata lumea are parinti ca tine pe care sa ii jefuiasca de bani si sa cumpere lucruri din joc? ia dute tu la munca si da bani pe o luna in joc si dupa aia vii si zici noua ca sa bagam bani in joc...Pana atunce joc de glezne si ciocul mic...Am vazut ca ai postat si pe la englezi ca este foarte bine si asa mai departe ..Ca tine o sa mai fie in joc nu teme...disperati dupa moderatori si asa mai departe....Tu urmaresti sa te faca moderator ai vindeo si mama ta:))

Băi băiete īnainte de a posta pe un forum mai mergi pe la şcoală şi dupa aceea te poţi băga īn seamă. :) Īn primul rānd nu stau pe spatele nimănui. Īmi muncesc bani, băiat! Tocmai de aceea am şi băgat bani īn joc.. că ştiu căt de greu se cāştigă un ban. Crezi că jocul ăsta se ţine cu ce? Cu mere coapte? Cred că tu, băiat, ai fost crescut īn puf şi de aceea nu ştii ce greu se cāştigă un ban şi comentezi că īţi cere jocul bani şi nu ştiu ce. Eu nu am sfătuit pe nimeni să bage bani, nici aici şi nici la englezi, dar probabil tu nu ştii nici măcar limba romānă pentru a o īnţelege, dar apoi limba engleză. Şi ce spui să o vinzi tu pe mamiţica ta? Dacă ai nevoie de bani să-ţi bagi īn joc, ţi-o cumpăr eu, poate atunci nu te-ai mai oftica atāt. Şi nu te mai băga tu īn seamă atāta timp cāt nu vorbeşte nimeni cu tine. Te-am bagat eu īn seama cumva? Nu prea cred! Suferi doar de atenţie!

ele_simion
18-08-2014, 09:51
parerea mea si dak investesti mai mult in copac cum am facut eu,platesti in jur de 120 de galbeni sau maxim 140 si vei avea lvl 6 la copac ceea ce inseamna 2 banuti si 300 de verzisori ..iti vei recapata bani in 55 60 de zile maxim ...pt cei ce nu se grabesc la jocul asta eu zic ca merita investitia.oricum steff e buna si treaba cu gratalele asemenea:)

carmas
18-08-2014, 10:07
Nu trebuie sa ma convingeti cu level 2 la copac, dupa cum am zis, "am alte prioritati cu fc-urile acumulate si inca nu-i fac upgrade".
Dupa ce rezolv prioritatile ii voi face upgrade.

FeliX20013
16-07-2016, 21:32
Asta e cel mai inportant daca ai undita FISHAO si nu ai linia buna inseamna ca undita e degeaba

carmas
17-07-2016, 07:58
Ai dat reply la postul meu de acum 2 ani :)
Am linia si copacul la nivel maxim.

FeliX20013
20-07-2016, 11:12
Nu-i problema :))